Mitteilungen: Sport Update
November 2017
„South African Junior Chess Championships“ Wir freuen uns mit dem zwölfjährigen Andrej Ristic, der zahlreiche Gegner schachmatt setzte und  somit „Tshwane Colours“ bei den „South African Junior Chess Championships“ errungen hat.

***

Well done to the twelve year old Andrej Ristic whose excellent ability to put many players’ kings in check paved the way for him to obtain „Tshwane Colours” at the „South African Junior Chess Championships”.

North Gauteng Tennis League Spiel, Satz und Sieg heißt es für Saskia Adrian, Corinna Meyer, Mari Groenewald, Rita Böhmer und Alina Neeb, die die „Gauteng North Tennis Liga“ gewonnen haben.

***

Game, set, match for our Tennis stars Saskia Adrian, Corinna Meyer, Mari Groenewald, Rita Böhmer and Alina Neeb, who won their pool of the “Gauteng North Tennis League”.

October 2017
Handball Super Cup Tournament Under 12 Mix – 1st Place

Under 14 Mix – 1st Place

Under 14 Girls – 1st Place

Under 14 Boys – 2nd Place

Hockey

Junior (Gr 1 & 2)

DSP 9 – Meyerspark Primary School 0

DSP 3 – Meyerspark Primary School 0

 

Senior (Gr 3 & 4) DSP 3 – Meyerspark Primary School 1

DSP 2 – Meyerspark Primary School 1

Beach Volleyball Boys U/16 B  1st Place

Mixed U/19 2nd Place

Soccer/Fußball

Boys U/7

DSP 3 –  Curro Hazeldean 0

DSP 3 – Curro Hazeldean 1

DSP 2 –  Curro Hazeldean 0

Soccer/Fußball

Boys U/8

DSP 3 – Curro Hazeldean 0

DSP 8 – Curro Hazeldean 0

DSP 2 – Curro  Hazeldean 2

Soccer/Fußball

Boys U/9

DSP 6 – Curro Hazeldean 0

DSP 7 – Curro Hazeldean 0

DSP 4 – Curro Hazeldean 1

Soccer/Fußball

Boys U/11

DSP 3 – Curro Hazeldean 1

DSP 2 – Curro Hazeldean 2

DSP 2 – Curro Hazeldean 2

DSP 1 – Curro Hazeldean 3

Soccer/Fußball

Boys U/13

DSP 6 – Curro Hazeldean 0

DSP 4 – Curro Hazeldean 1

Soccer/Fußball

Girls U/15

1st – Pretoria League
Soccer/Fußball

Girls U/19

2nd – Pretoria League
September 2017
Karate Kata & Semi-contact/Clicker fighting
Trampoline

North Zone Championship

Gold

Tamara Redecker

Fussball/Soccer
Girls U15
DSP 4 – Curro Thatchfield 2
Fussball/Soccer
Girls U19/Open
DSP 10 – Curro Thatchfield 0
Athletics Day – Down Syndrome Association Tshwane Wir gratulieren unserem Schüler Julian Wolf, der mit großem Erfolg am “Athletics Day” der “Down Syndrome Association Tshwane” teilgenommen hat. Zu den Disziplinen gehörten unter anderem Läufe unterschiedlicher Distanzen, Speerwurf und Weitsprung sowie zwei Spaßveranstaltungen
(“Kick Bike Race” und “Pram Race”). Insgesamt nahmen 415 Sportler mit Down-Syndrom teil. Julian hat in seiner Altersgruppe vier Bronzemedaillen im 200m-Lauf, 100m-Lauf, Speerwurf und Diskus und eine Silbermedaille im 400m-Lauf gewonnen!***
Congratulations to our learner Julian Wolf who successfully took part at the “Athletics Day” of the “Down Syndrome Association Tshwane”. The participants could take part in various disciplines such as runs of different distances, javelin or long jump as well as two fun activities (“Kick Bike Race” and “Pram Race”). A total of 415 athletes with Down-Syndrome took part in the event. Julian won four bronze medals in the 200-metres, 100-metres, javelin and discus as well as a silver medal in the 400-metres!

Handball – Girls U12 DSP 5 – DSJ 8

Handball – Boys U12 DSP 3 – DSJ 6
Handball – Girls U14 DSP 3 – DSJ 4
Handball – Boys U14 DSP 5 – DSJ 7
Handball – Girls U16

DSP 6 – DSJ 1

Handball – Boys U16 DSP 10 – DSJ 6
Soccer – Girls U15 DSP 0 – Curro Hazeldean 1
DSP 2 – Clapham High School 0
Soccer – Girls U19 DSP 6 – Curro Hazeldean 2
DSP 2 – Clapham High School 0
August 2017
Tennis – Boys U11 DSP 21 – Laerskool Garsfontein
DSP 10 – Maragon Private School
Tennis – Boys U13 DSP 7 – 47 Laerskool Tygerpoort
Tennis – Girls U13 DSP 21 – 34 Maragon Private School
Soccer/Fußball – Girls OPEN DSP 6 – 2 Hatfield Christian School
Trampoline

North Zone Championship

Black Top

2nd Place
Tamara Redecker
3rd Place

Johanna Beck
Michelle Feucht
Hannah Greyling
Amelie Kupker
Christian Nel
Erin Prins

Mountain Biking Jean Groenewald und Jens Adrian sind als 59 und 60  beim Spur Mountain Bike Challenge ins Ziel gekommen.  Es waren 167 Jungs in der „Youth 15 Boys“ Gruppe.

***

Jean Groenewald and Jens Adrian took part in the Spur Mountain Bike Challenge in the category “Youth 15 Boys” and ended in 59th and 60th position out of 167 participants.

Swimming/Schwimmen

NTS Short Course Championships
Girls 11-12

Bianca Engling – 17th Place
Swimming/Schwimmen

NTS Short Course Championships
Girls 13-14

Nina Ehrich – 12th Place
Corinna Meyer  – 21st  Place
Emma Smythe – 24th Place
Swimming/Schwimmen

NTS Short Course Championships
Boys – U10

Mark Engling – 8th Place
“Annual High School Volleyball Festival” – U19 Anfang August, während des “Annual High School Volleyball Festival” für U19 Schüler in Mahikeng, hat unser Jungen-Team mit 3:0 im Finale gegen die Deutsche Internationale Schule Johannesburg gewonnen. Kapitän Heiko Damaske machte uns stolz, indem er als „Best Attacker“, „Best Server“ sowie „Most Valuable Player“ ausgezeichnet wurde. Sein Teamkollege Erwin Güther wurde zum „Best Setter“ und Ralph Preusse zum „Best Receiver“ ernannt.

At the beginning of August, during the “Annual High School Volleyball Festival” for U19 learners in Mahikeng, our boys team shot to victory with a score of 3:0 against the Deutsche International Schule Johannesburg in the final.  Captain Heiko Damaske did us proud by claiming individual awards for the “Best Attacker”, “Best Server” and “Most Valuable Player”. Team mates Erwin Güther and Ralph Preusse were named “Best Setter” and “Best Receiver” respectively.

Trampoline Gauteng Championships Black top trampoline: Gold
Tamara Redecker
Silber
Christiaan Nel
Michelle Feucht
Hannah Greyling
Erin Prins
Amelie Kupker
Johanna Beck
Trampoline Gauteng Championships
Double mini Trampoline:
Bronze
Gabriel Redecker
Platz 4
Hannah Greyling
Mädchenfußball/Girls’ Soccer Open – U19
DSP 1  –  Pretoria High School  for Girls  5
DSP 6  –  Pretoria Central High School  0
Mädchenfußball/Girls’ Soccer Open – U15 DSP 4 – Pretoria Central High School  0
Juli / July 2017
Trampoline Wir sind stolz auf acht Schüler, die zur Gauteng North Trampoline Mannschaft gewählt wurden:

We are proud of eight learners who were selected for the Gauteng North Trampoline Team:

Johanna Beck
Michelle Feucht
Hannah Greyling
Amelie Küpker
Christian Nel
Erin Prins
Gabriel Redecker
Tamara Redecker

Reiten/ Horse riding

 

Walter Hasse die 204 km beim Faurismith Distanzreiten in einer Zeit von 13 Stunden absolviert.

***

Walter Hasse rode 204 km in the Faurismith endurance race in a time of 13 hours.

Reiten / Horse riding Wir gratulieren Julia Eichinger zu ihrer Qualifikation für die „Gauteng North Colours” im Reitsport.

***

Congratulations to Julia Eichinger who received Gauteng North Colours for horse riding.

Juni / June 2017
Schach/Chess
Sieger des UNIKA Schach Turniers/Winner of UNIKA chess tournament
Andrej Ristic
Fußball/Soccer U13A
Shield Cup Final/e
DSP 6 – Waterkloof 2
Fußball/Soccer U10 Sieger der 7-a-side-Liga/Winners of 7-a-side league
Fußball/Soccer U13B & U13A Sieger der 7-a-side-Liga/Winners of 7-a-side league
Fußball/Soccer U13 A
DSP 3 – Curro Thatchfield 1
Siebenerfußball/7-a-side League U10 schlug CBC und Eduplex
U11 schlug Eduplex und verlor gegen CBC
U13A schlug CBC und spielte Unentschieden gegen Eduplex
U13B schlug Eduplex und verlor gegen CBC
U10 Pokalfinale/ Cup final
DSP 6  –  Pretoria Chinese School 1
Fußball/Soccer U10 DSP 3 – Tyger Valley College 1
DSP 3 – Curro Thatchfield 2
Fußball/Soccer U11 DSP 0  – Curro Thatchfield 5
Fußball/Soccer U13 A DSP 4 – St Paulus Primary 2
DSP 2 – Curro Thatchfield 2
Fußball/Soccer U15 DSP 2 – Hillview High School 2
Mai / May 2017
Klim Gim Trampoline competition 

Black Top Trampoline

 

 

 

Christian Nel 1st
Rudi du Plessis 3rd
Erin Prins 3rd
Hannah Greyling 4th
Amelie Kupker 5th
Tim Kupker 3rd
Johanna Beck 2nd
Freya Schmidt 3rd
Rebaona Moshele  5th
Tinyiko Malungana 8th
Tamara Redecker 1st
Michelle Feucht 2nd
Double Mini Trampoline Gabriel Redecker 4th
Hannah Greyling 3rd
Erin Prins 4th
Fußball/Soccer U10 DSP 2 – Brooklyn Primary 2
DSP 3 – Lynnwood Ridge Primary 2
DSP 3 – Pretoria Chinese School 2
Fußball/Soccer U11 DSP 0 – Brooklyn Primary 4
DSP 1 – Pretoria Chinese School 1
Fußball/Soccer U13A DSP 3 – Brooklyn Primary 1
DSP 2 – Pretoria Chinese School 2
Fußball/Soccer U13B DSP 6  – Pretoria Chinese School 6
Fußball/Soccer U15 DSP 5 – Erasmus High School 2
Fußball/Soccer U17 DSP 1 – Erasmus High School 3
 Fußball/Soccer U7

 

DSP 7 –  Lynnwood Ridge Primary (1)  0
DSP 2 –  Lynnwood Ridge Primary (2)   0
DSP 1  –  Sunnyside Primary 2
Fußball/Soccer U8 DSP 0 –  Lynnwood Ridge Primary (1)  1
DSP 2 –  Lynnwood Ridge Primary (2)   0
DSP 0 –  Sunnyside Primary 1
Fußball/Soccer U9 DSP 1 –  Lynnwood Ridge Primary (1)  1
DSP 2 – Lynnwood Ridge Primary (2)   0
DSP 0 –  Sunnyside Primary 1
Fußball/Soccer U10 DSP 0 – Valhalla Primary 1
DSP 3 – Woodhill College 0
Fußball/Soccer U11 DSP 1 – Curro Academy 5
DSP 2 – La Montagne Primary 5
DSP 1 – Valhalla Primary 3
Fußball/Soccer U13 DSP 2 – La Montagne 3
DSP 0 – Valhalla Primary 1
Tennis Boys U15 DSP 54 – Die Wilgers 13
Reiten Walter Hasse hat mit seinem Pferd Vos in einer Zeit von 5 Stunden und 24 Minuten den ersten Platz beim Distanzreiten über 82,4 km belegt.

***

Walter Hasse and his horse Vos attained the first position in an endurance race over 82.4 km with a time of 5 hours and 24 minutes.

Fußball/Soccer U10
DSP 1 – Fleur Primary   0
DSP 6 – Rietondale Primary 3
DSP 3 – Cornerstone Primary  1
Fußball/Soccer U11
DSP 2  – Fleur Primary 3
Fußball/Soccer U13A
DSP 0  – Fleur Primary 0
Fußball/Soccer U13B
DSP 2 – Rietondale Primary 3
Fußball/Soccer U17
DSP 1 – CR Swart High School 5
DSP 1 – Curro Soshanguve 3
Fußball/Soccer U20
DSP 1 – CR Swart High School 6
DSP 0 – Tuks High School
Tennis under 15 DSP 61 – 6 Hendrik Verwoerd High School
Fußball / Soccer U 7 DSP 4 – Lynnwood Ridge Primary (1)  0
DSP 4 – Lynnwood Ridge Primary (2)  0
DSP 3 – Sunnyside Primary  0
Fußball / Soccer U 8
DSP 0 – Lynnwood Ridge Primary (1)  1
DSP 1 – Lynnwood Ridge Primary (2)  1
DSP 0 – Sunnyside Primary 1
Fußball / Soccer U 9 DSP 1 – Lynnwood Ridge Primary (1)  1
DSP 2 – Lynnwood Ridge Primary (2)  0
DSP 4 – Sunnyside Primary  2
Fußball / Soccer U 15
DSP 1 – Lyttleton Manor 8
Fußball / Soccer U 17
DSP 3 – Lyttleton Manor 5
Fußball / Soccer U 20
DSP 0 – Lyttleton Manor 6
Fußball / Soccer Wir gratulieren Laslo Ungerer, Alexander van Gumpel und Max Preuße zu ihren „North Gauteng Provincial Colours“ im Fußball.

***

We congratulate Laslo Ungerer, Alexander van Gumpel and Max Preuße on receiving North Gauteng Provincial Colours for Soccer.

April 2017
Tuks Trampoline competition results

Black Top Trampoline

Hannah Greyling 1st
Amelie Kupker 2nd
Erin Prins 4th
Tamara Redecker 2st
Michelle Feucht 4th
Rudi du Plessis 3rd
Rebaona Moshele 10th
Tinyiko Malungana 8th
Freya Schmidt 2nd
Johanna Beck 9th

Double Mini Trampoline
Gabriel Redecker 1st
Hannah Greyling 8th
Erin Prins 5th
Tennis Boys U 15

 

DSP 46  – Wonderboom High School 21 Congratulations to:
Jens Adrian
Jean Groenewald
Max Muhr
Tom Schulz
Soccer Boys U 20

 

DSP 1  – Cullinan High School  3
Fußball / Soccer
DSP 1 – Cullinan High School 3
Volleyball Wir gratulieren unserer unter 19 Volleyballmannschaft zum Sieg bei der Goliath Cup Volleyball-meisterschaft.

***

We congratulate our under 19 Volleyball team on receiving the Goliath Cup for finishing at the top of their league.

 

 

 

Dieser Eintrag hat auch eine Bildergalerie.
  • BMW
  • BMW